Wózki widłowe – opis działania i funkcje

widlak

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ciężką pracę wykonują osoby, które pracują w hipermarketach, fabrykach, magazynach czy portach. Pracownicy tacy muszą każdego dnia transportować ciężkie ładunki, które muszą być przeniesione w konkretne miejsce,przeładowane i poukładane.

Dawniej ludzie musieli liczyć tylko na siłę swoich mięśni, gdyż nie było specjalistycznych urządzeń, dzięki którym ich praca byłaby lżejsza i szybsza.

Obecnie sytuacja zmieniła się znacznie na korzyść pracowników. Wprawdzie dalej to oni muszą nadzorować i kontrolować pracę urządzeń, ale nie jest to już tak ciężkie zajęcie. Producenci sprzętu przemysłowego posiadają bardzo szeroką ofertę wózków jezdniowych iwózków podnośnikowych, za pomocą których można przenosić i przewozić towar z jednego miejsca na inne. Możliwości wózków magazynowych są ogromne. Mogą one transportować nawet do 50 ton towaru.

Wózki widłowe przeznaczone są pomieszczeń większych, w których istnieje możliwość manewrowania maszyną tego typu. W sytuacji, gdzie miejsce jest ograniczone, bardzo dobrze sprawdzają się wózki paletowe (posiadające bądź nie posiadające wagi), które w środowisku zwane są po prostu „paleciakami”. Wózek paletowy powinien posiadać odpowiednie atesty i testy zgodności.

wozek-widlowy

Ceny wózków jezdniowych różnią się w zależności od tego czy chcemy nabyć zupełnie nowy sprzęt, czy zadowolimy się używanym. Bez względu na to, którą drogę wybierzemy, zawsze obowiązują nas przeglądy konserwatorskie, dzięki którym minimalizujemy niebezpieczeństwo związane z wypadkiem.

Ponieważ obsługa wózka widłowego nie jest prostą umiejętnością, osoby, które chcą zostać operatorami sprzętu, muszą uzyskać uprawnienia do obsługi wózków magazynowych. W tym celu powinny odbyć specjalny kurs i zdać egzamin teoretyczny i praktyczny.

Budowa wózka transportowego

Jeszcze sto lat temu robotnicy, którzy pracowali w magazynach, fabrykach czy portach, a ich zadaniem było przenoszenie ładunków, mieli bardzo ciężką pracę, której powodzenie zależało tylko i wyłącznie od ich wytrzymałości fizycznej i siły. Bardzo ciężkie bądź duże ładunki, których nie dało się podnieść, musiały być transportowane na miejsce przeznaczenia za pomocą np. koni. W latach 20. ubiegłego wieku zaczęto produkować wózki transportowe, dzięki którym praca ludzi stała się szybsza i lżejsza, a przede wszystkim efektywniejsza.

Wózek transportowy – widłowy to mechaniczny pojazd kołowy, który napędzany jest silnikiem i przeznaczony do transportu (przewozu) ładunków o bardzo dużej masie. Umieszczony na paletach towar można w prosty sposób przenosić na mniejsze bądź większe odległości, a praca człowieka polega na tym, że manewruje on wózkiem w taki sposób, aby umieścić towar w odpowiednim miejscu.

Każdy wózek widłowy składa się z wielu elementów, które dobrze połączone tworzą spójną całość. Wymienić należy w tym miejscu: wykonaną ze stali ramę wózka, podwozie (z trzeba albo czterema kołami), silnik (który w zależności od modelu może być napędzamy benzyną, olejem napędowym czy gazem), przeciwwagę (dodatkowe obciążenie, dzięki któremu wózek jest stabilny i przy podnoszeniu znacznego ciężaru nie ulega wypadkowi – przewróceniu się), maszt (element zamontowany z przodu wózka, dzięki któremu możliwe jest unoszenie i opuszczanie przewożonego towaru), widły (w kształcie litery L, służące do przenoszenia ładunku z jednego miejsca na inne), karetkę (element przymocowany do masztu), kratę ochronną (bardzo ważna część wózka, ponieważ zabezpiecza ona przed upadkiem przewożonego towaru na operatora wózka transportowego), klatkę bezpieczeństwa (wykonaną z metalu), kabinę operatora (w której znajdują się: kierownica, dźwignie i pedały, dzięki którym możliwa jest praca wózkiem transportowym).

Wózek transportowy to pojazd, który znacznie ułatwia pracę człowiekowi. Do jego obsługi niezbędny jest kurs obsługi, gdyż niewłaściwe użytkowanie (bez zachowywania środków ostrożności i nie przestrzegając zasad BHP), może skończyć się groźnym wypadkiem. Ponadto należy pamiętać o regularnych przeglądach wózków transportowych.