Obuwie robocze, to buty wykorzystywane w pracy. Ze względu na swoje właściwości można podzielić je na trzy kategorie, a konkretnie buty zawodowe, buty ochronne i buty bezpieczne.
Każde mają chronić użytkownika, lecz to w szczególności obuwie bezpieczne i ochronne służą niwelowaniu czynników zewnętrznych zagrażających zdrowiu i życiu. Zgodnie z polskimi przepisami są też na niektórych stanowiskach pracy bezwzględnie wymagane. Obuwie zawodowe natomiast jest po prostu obuwiem zastępczym, może więc stanowić zamiennik obuwia własnego pracownika. Ma dać komfort wykonywanych obowiązków.
Pierwsza grupa, to w większości buty zapewniane przez pracodawcę. Zwykłe buty robocze, których nie obejmują szczegółowe przepisy możemy wybrać we własnym zakresie. Co oczywiście nie oznacza, że nie powinniśmy się do takiego wyboru przyłożyć.
Podstawowe podziały obuwia roboczego
Podstawowy podział obuwia roboczego, to kolejno obuwie bezpieczne i ochronne, a więc takie, które posiada cechy ochronne – zabezpiecza palce stopy za pomocą podnosków, a także obuwie zawodowe, które przeznaczone jest do codziennego użytkowania, tam gdzie takowa ochrona nie jest wymagana.
Należy więc pamiętać, że zwykle obuwie robocze nie pełni funkcji ochronnych. Jest zatem stosowane wyłącznie wtedy, kiedy nie stwierdzono warunków zagrażających dolnym partiom ciała. Owszem, może ono być w jakiś sposób dobrane, jednak nie musi spełniać restrykcyjnych warunków.
Ze względu na typ konstrukcji buta wymienia się natomiast:
– Typ A – obuwie z niską cholewką;
– Typ B – trzewiki;
– Typ C – buty sięgające połowy łydki;
– Typ D – buty sięgające kolan;
– Typ E – buty sięgające powyżej kolan.
Z kolei biorąc pod uwagę rodzaj czynników szkodliwych i niebezpiecznych podział wygląda następująco:
– Obuwie zabezpieczające przed czynnikami mechanicznymi;
– Obuwie zabezpieczające przed czynnikami biologicznymi;
– Obuwie zabezpieczające przed czynnikami chemicznymi;
– Obuwie zabezpieczające przed czynnikami termicznymi;
– Obuwie zabezpieczające przed czynnikami atmosferycznymi;
– Obuwie zabezpieczające przed porażeniem prądem elektrycznym;
– Obuwie antystatyczne.
Gdzie używamy butów roboczych?
Obuwie ochronne i bezpieczne używa się we wszystkich pracach w których występują czynniki szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Ich główną funkcją jest rzecz jasna ochrona nóg i stóp. Takie buty produkowane są zgodnie z kilkoma wytycznymi i normami europejskimi, a wykorzystuje się je na przykład w pracach magazynowych czy przemyśle, gdzie istnieje ryzyko zagrożeń mechanicznych.
Z kolei obuwie zawodowe swe zastosowanie znajduje na przykład w gastronomii lub służbie zdrowia, gdzie tak zwane chodaki wykorzystywane są w szpitalach i przychodniach. Różnego rodzaju trampki i tenisówki stosowane są natomiast przez sprzątaczki.
Buty robocze mogą więc być wykorzystywane przez pracowników służby zdrowia, sortowni, listonoszy, piekarzy czy górników lub spawaczy. O tym jaki rodzaj obuwia powinna wykorzystywać konkretna grupa zawodowa decydują specjaliści BHP biorąc pod uwagę wszystkie niebezpiecznie czynniki na jakie narażony jest pracownik.
Internetowy sklep ze specjalistycznym obuwiem
Obuwie robocze powinno zatem z jednej strony zagwarantować odpowiednią ochronę, a z drugiej dawać komfort wykonywanej pracy. Co więcej, buty ochronne muszą posiadać odpowiednie atesty warunkowane przez normy europejskie. Specjalistyczne sklepy, takie jak BHP-Gabi proponują swym klientom obuwie robocze najwyżej jakości, gdzie w zależności od potrzeb można zdecydować się na lekkie lub ciężkie buty ochronne, kalosze czy nawet sandały.
Poza tym, możliwość zamówienia wybranej przez nas pary przez Internet znacznie ułatwia zakupy. Oszczędzamy czas i pieniądze, jednocześnie zapewniając sobie specjalistyczne, gwarantujące należną ochronę buty.
Jeśli tylko mamy jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, napiszmy maila lub zadzwońmy pod podany na stronie internetowej numer telefonu. Specjaliści doradzą przy wyborze i nakierują nas podczas zakupów. Być może zainteresuje nas też pozostała oferta. Wyspecjalizowane sklepy BHP proponują bowiem nie tylko obuwie. Katalog zawiera również kategorie takie jak ochrona głowy, ochrona słuchu, ochrona oczu, ochrona rąk, odzież przeciwdeszczowa, odzież reklamowa czy urządzenia i środki higieny. W jednym miejscu możemy więc zamówić wszystko to, czego potrzebujemy przy wykonywaniu naszych obowiązków – specjalistyczny strój, buty i dodatki.