Prace na wysokości – konserwacje elementów metalowych

prace-na-wysokosciach

Wiele fabryk, stoczni, hut czy elektrociepłowni posiada elementy wykonane z metalu, które należy konserwować, żeby były w pełni sprawne. Jak wiadomo elementy czy całe urządzenia wystawione na działanie natury, czy to opadów deszczu, śniegu czy wiatru zaczynają korodować i zmniejszają swoją użyteczność lub znacznie ją ograniczają. Dlatego trzeba co jakiś czas je zakonserwować, żeby były w pełni sprawne i zdatne do używania.

W celu konserwacji czy naprawy elementów metalowych konieczne jest zatrudnienie specjalistycznej ekipy posiadającej uprawnienia do pracy na dużych wysokościach. Do rzeczy, które nadają się i wymagają konserwacji należą m. in. maszty, kominy, suwnice, silosy, mosty, kładki, mosty kolejowe, słupy energetyczne i oświetleniowe, maszty rtv i gsm, dźwigary, dachy, rynny, instalacje odgromowe.

Do czynności jakie mogą wykonać ekipy pracujące na wysokościach należą:

  • mycie hydrodynamiczne polega na wykorzystaniu wysoko dynamicznej energii wody w usuwaniu wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń stosując natryski o sile 300 MPa, dzięki braku konieczności czyszczenia ręcznego unika się mikropęknięć, a czyszczona powierzchnia szybko odzyskuje swoją pierwotną funkcjonalność.
  • czyszczenie piaskowo – ścierne zwane potocznie piaskowaniem polega na wydmuchiwaniu ze specjalnych urządzeń strumieni sprężonego powietrza wraz z drobinkami piasku, który pełni rolę ścierającą. Jest to idealna technika, którą wykorzystuje się w przypadku elementów z dużą ilością zakrzywień i trudno dostępnych miejsc.
  • piaskowanie hydrodynamiczne

Oprócz tego, przy niewielkich powierzchniach stosuje się ścieranie ręczne. Ponadto firmy zajmują się także kompleksowym zabezpieczeniem antykorozyjnym czyli odtłuszczaniem powierzchni, metalizacją, malowaniem odpowiednimi rodzajami farb – ręcznym i natryskowym, a także w przypadku masztów zlecić można konserwację lin odciągowych masztów, które muszą zawsze znajdować się w pełnej sprawności. Firmy takie można wykorzystać także do konserwacji dachów z blachy.