Jakie rękawice ochronne wybrać do pracy w wilgotnym otoczeniu?

wilgotne liny stalowe

Praca w wilgotnym otoczeniu jest dość specyficzna w wymaga konkretnych środków ochronnych, które zagwarantują bezpieczeństwo. Rękawice ochronne w takiej sytuacji również muszą być odpowiednio dopasowane. Źle dobrane rękawice uniemożliwią nam sprawne manipulowanie przedmiotami, chwytanie czy przenoszenie produktów. Jak zatem wybrać rękawice, które zapewnią nam komfort pracy  nawet w wilgotnych warunkach?

Odpowiednie wykończenie

Pracując w wilgotnym otoczeniu największym problemem będzie zapewnienie pewnego chwytu. Rękawice ochronne specjalnie przeznaczone do pracy w wilgotnych pomieszczeniach zazwyczaj posiadają powłokę wykonaną np. z lateksu, dzięki której możliwe jest manipulowanie wilgotnymi produktami. Bardzo często powłoka lateksowa jest dodatkowo wyposażona w wypustki, które zwiększają tarcie i jeszcze bardziej zabezpieczają przed wyślizgnięciem się przedmiotu z naszych dłoni.

Wykorzystanie lateksu jest całkowicie bezpieczne zarówno dla zdrowia pracownika, nawet jeśli posiada on wrażliwą i alergiczną skórę, jak i dla środowiska. Oprócz możliwości wygodnego chwycenia przedmiotu lateks zapewnia ochronę dłoni przed uciążliwymi odciskami, jednocześnie podnosi komfort pracy i wygodę podczas użytkowania. Lateks lub inny materiał wykorzystywany do pokrycia rękawicy od wewnętrznej strony dłoni jest miękki i elastyczny co zapewnia, że dłoń nie zostanie usztywniona czy unieruchomiona. Warto jednak pamiętać, że rękawice posiadające lateksowe wykończenie nie powinny być prace, gdyż grozi to zniszczeniem powierzchni i utratą właściwości rękawic.

Materiał wykorzystany do rękawic

Oprócz bardzo istotnego elementu jakim jest odpowiednie wykończenie rękawic od wewnątrz, ważny jest również sam materiał wykorzystany do wytworzenia rękawicy. Najwygodniejsze rękawice są bezszwowe. Zapewnia to brak uciążliwego ucisku, który niekiedy może spowodować chęć ściągnięcia rękawic. Materiał z którego jest wykonana rękawica zazwyczaj jest dzianiną polimerową. Dzianina ta jest odporna na zniszczenie i dzięki niej rękawica może być z powodzeniem wykorzystywana przez długi czas.

Materiał koniecznie powinien być dopasowany do warunków w jakich pracujemy. Nie może on powodować zapacania skóry co może skutkować odparzeniami i większą tendencją do tworzenia się odcisków. Dzianina polimerowa nie jest podatna na rozciąganie. Można wielokrotnie używać owych rękawic – nawet ich stosowanie przez różne osoby, o odmiennych wielkościach dłoni, nie spowoduje ich rozciągnięcia. Materiał powinien być wygodny, nie drapiący. Nie może powodować reakcji alergicznych, ani podrażniać. Nie może od również wchodzić w reakcje z innymi substancjami chemicznymi, gdyż byłoby to bardzo niebezpieczne dla zdrowia użytkownika danych rękawic.

Dobrze dobrane rękawice ochronne umożliwią wygodną i efektywną pracę nawet w tak trudnych warunkach cechujących się wysoką wilgotnością. Dzięki odpowiednim materiałom zapewnią nam one łatwość w manipulacji przedmiotami i pewny uchwyt, dzięki czemu będziemy pewni, że produkt nie wyślizgnie się z dłoni.