Najlepsze produkty do prania – czym wyprać bardzo zabrudzone ciuchy robocze?

kapsulki do prania

Sztuka dobrego prania to umiejętność wbrew pozorom prosta do opanowania. Problem farbujących rzeczy, niedopranych plam, zniszczonych ubrań wynika najczęściej nie z winy pralki, a rodzaju stosowanych detergentów. Rynek oferuje ich mnóstwo: płyny, proszki, kapsułki i środki naturalne. Co działa najlepiej?

Skuteczne i umiejętne pranie

Dobór detergentu powinien zależeć od rodzaju prania, tkaniny i stopnia jej zabrudzenia. Bardzo ważna jest również jakość wody. Błędem jest więc poleganie tylko na jednym rodzaju detergentu. Podstawowy podział środków czyszczących powinien być zależny od koloru pranych ubrań. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku ciemnych i barwnych rzeczy. Nie powinno się do prania czarnych rzeczy stosować środków przeznaczonych do prania białych tkanin.

W dłuższej perspektywie zazwyczaj skutkuje to wypłowieniem czerni, która zaczyna przybierać sprany odcień szarości. Bardzo ważny jest również skład detergentów. Zbyt silne mogą niszczyć delikatne włókna i tym samym przyspieszać niszczenie się tkaniny. Bardzo częstym zjawiskiem jest efekt niewystarczająco wypłukanych rzeczy, na powierzchni których tworzą się białe zacieki. Efektywność prania zależy w dużej mierze od dozowania detergentu.

Zbyt duża jego ilość gromadzi się w szufladzie i częściach hydraulicznych prowadząc do zapychania i spadku efektywności prania.

Wybierając środek piorący, należy pamiętać również o temperaturze prania. Na rynku z powodzeniem dostaniemy proszki i płyny umożliwiające czyszczenie odzieży w niskich temperaturach lub te przeznaczone do prania ręcznego. Osoby, które chcą połączyć efektywne pranie z ekologią, powinny rozważyć zakup orzechów piorących. To naturalny środek znany od wieków m.in. w Indiach.

Rodzaje produktów do praniaw

  • Proszek – najczęściej i najchętniej wybierany detergent. Przeznaczony jest do prania tkanin białych i kolorowych. Intensywność działania proszku zależy od jego składu. Obok tradycyjnych przeznaczonych do prania codziennej odzieży, w ofercie producentów znalazły się również proszki delikatne umożliwiające bezpieczne pranie ubranek dziecięcych, czy też odzieży alergików. Na półkach możemy również znaleźć proszki z dodatkową funkcją wybielania, które nadają się do prania firan i pościeli. Wybierając proszek, należy zwrócić uwagę na jego skład i stężenie substancji czyszczących. Ważne, by był delikatny dla włókien tkanin i skóry ludzkiej. Największym zainteresowaniem cieszą się proszki niemieckie, które wyróżniają się wysokim stężeniem substancji czyszczących.
  • Żel do praniaśrodek piorący o charakterystycznej gęstej konsystencji. Na jego plus przemawia wydajność. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i doskonale pieni, nawet dodany w niewielkiej ilości. Dobrze zastępuje proszek do prania. Nie barwi, nie pozostawia zacieków i nie zapycha pralki.
  • Płyn do prania – lżejsza wersja żelu piorącego. Występuje z podziałem na kolory tkanin i ich rodzaj. Płyn do prania doskonale sprawdzi się do czyszczenia czarnych ubrań, pielęgnując ich głębię i intensywność koloru. Płyn to bardzo dobry wybór w przypadku prania ręcznego lub jako środek czyszczący bardzo wymagające tkaniny, jak wełna, czy jedwab.
  • Kapsułki do prania – nowy rodzaj środków do prania, zyskujący coraz większe zainteresowanie. Wrzucona do bębna pralki kapsułka, natychmiast rozpuszcza się w wodzie, uwalniając środki piorące. Jedna kapsułka wystarcza na zrobienie jednego około 5-kg prania o średnim stopniu zabrudzenia. Kapsułki natychmiast rozpuszczają się w wodzie, docierając do wewnątrz tkaniny. Nie niszczą ubrań, są delikatne i nie powodują również podrażnień skórnych. Nie osadzają się w pralce, chroniąc ją przed kamienieniem.