Kurs i szkolenie wysokościowe – jak to wygląda w praktyce?

Na kurs i szkolenie możemy wybrać się sami lub z polecenia naszego szefa. W momencie gdy sami decydujemy się na odbycie takiego kursu oraz szkolenia, zazwyczaj chcemy podnieść nasze kwalifikacje oraz zyskać większe szanse na zatrudnienie w pracach na wysokościach. Jeżeli natomiast na owe kursy i szkolenia wysyła nas nasz szef, znaczy to, że inwestuje w nas i chce byśmy byli jeszcze lepszymi pracownikami. Na owe szkolenia nasz szef może wysłać nas przed rozpoczęciem współpracy lub na samym jej początku. Kursy i szkolenia wysokościowe odbywają się w wielu różnych miastach, zazwyczaj tych większych i są organizowane przez różne ośrodki. Uzyskanie uprawnienia do prac na wysokościach następuje, gdy pomyślnie przejdziemy szkolenie teoretyczne i praktyczne oraz, gdy na samym końcu zdamy egzamin z wysoką oceną.

Jakie są typy szkoleń?

Szkolenia są dzielone ze względu na czas, w jakim się one odbywają. Są szkolenia trwające jeden weekend, cały tydzień lub dwa. Wygląda to różnie, w zależności w jakiej firmie chcemy pracować i jaki zawód chcemy wykonywać. Szkolenia także mogą być podzielone ze względu na ich specyfikę. Mogą to być szkolenia teoretyczne i praktyczne. Zazwyczaj są one łączone, ponieważ wiedza idąca z praktyką w parze, najłatwiej wpłynie na nas. Z takiego szkolenia należy zapamiętać jak najwięcej, żeby później w prawidłowy sposób wykonywać odpowiedzialny zawód.

bhp_kontrakt

Gdzie odbywają się owe szkolenia?

Ośrodki, w których prowadzone są szkolenia, znajdują się raczej w większych miastach. To, gdzie trafimy, zależy najczęściej tylko od nas. Jest wiele firm, które prowadzą owe szkolenia, więc możemy wybrać odpowiadające nam miejsce. Jednak dokonać wyboru możemy w momencie, gdy z własnej woli chcemy podnieść swoje kwalifikacje. Jeżeli natomiast to szef wysyła nas na szkolenie, będziemy przydzieleni do danego miejsca.  w każdym miejscu jednak zdobędziemy potrzebną wiedzę i praktykę.

Co się dzieje gdy nie dostajemy ważnego uprawnienia?

Istnieje wiele powodów dla których moglibyśmy nie otrzymać ważnego uprawnienia. W takiej sytuacji ważne jest, co jest tym powodem. Jeżeli źle zdaliśmy egzamin i pomyliliśmy się na szkoleniach, zawsze możemy je powtórzyć. Jeśli natomiast mamy znaczną wadę wzroku, słuchu lub cierpimy na migrenę, nie będziemy mogli wykonywać prac na wysokościach. Istnieją bowiem ścisłe reguły, według których powinno się przyjmować na tak odpowiedzialne stanowisko.

Co w momencie, gdy pracujemy na wysokościach nie posiadając uprawnień?

Jest to złamanie przepisów BHP. Osoba wykonująca prace na wysokościach koniecznie musi posiadać uprawnienie, ponieważ dokument ten dowodzi temu, że osoba ta jest zdolna do wykonywania tego typu pracy. Praca na wysokościach bez ważnego uprawnienia może pozbawić pracy, ale także narazić siebie i naszych współpracowników, a także szefa na olbrzymie szkody i straty.